I některá nová auta nabízí pořádný výkon. Ne všichni ho ale umí využít

Pohled na motory současných aut může být žalostný. Alespoň pokud jde o základní verze. Tříválce o objemu kolem litru s minimálním výkonem se mohou stát noční můrou každého řidiče. Zvláště když jede s plně naloženým autem kopcovitým terénem. Naštěstí stále existují motory a auta, která mají výkonu celkem dost. Ne každý ale dokáže tento výkon využít. K jakým chybám dochází?

Zapnutý eco režim

Řada automobilů má k dispozici různé jízdní režimy. Ty nemusí souviset nutně jenom s terénem, jako je jízda na polní cestě, v blátě nebo ve sněhu. Jsou tu i ekologické a ekonomické jízdní režimy. Takzvaný režim eco nemusí jenom zpomalovat reakce motoru na plynový pedál. Může být spojený také s jasným omezením výkonu. Ač ten papírový je zajímavý, zapnutý eco režim ho může snížit i o desítky procent.

Zdroj obrázku: Freepik

Špatné otáčky

Elektromobily mají tu výhodu, že oproti vozům se spalovacím motorem se u nich žádné otáčky neřeší. V případě spalováku je to ale jinak. Je ideální dohledat si ve specifikacích vozu, v jakém otáčkovém rozsahu je k dispozici nejvyšší výkon a také nejvyšší točivý moment. A potom je správné se v daném otáčkovém rozmezí pohybovat. To si mnozí neuvědomují a buď své auto zbytečně podtáčí, nebo motor naopak bezdůvodně přetáčí. Obojí vede k tomu, že nemusí být k dispozici takový výkon, který je auto schopno za ideálních podmínek nabídnout.

Práce s plynovým pedálem

Že na tom není co zkazit? Ale je. Řada plynových pedálů má ještě takzvanou druhou polohu, označovanou anglickým názvem kickdown switch. Pokud si myslíte, že máte plyn na podlaze, zkuste ještě přitlačit. Takto dostanete plynový pedál do oné druhé polohy. A v tu chvíli ždímete z auta opravdu ten maximální výkon, který může být v danou chvíli k dispozici. V případě vozů s automatem je druhý doraz plynu také možnost, jak vyvolat velmi rychlé podřazení, klidně i o dva rychlostní stupně.

Zdroj: https://www.mobil.com/en/lubricants/for-personal-vehicles/auto-care/vehicle-maintenance/how-to-increase-engine-performance, https://www.stoneacre.co.uk/blog/drive-modes
I některá nová auta nabízí pořádný výkon. Ne všichni ho ale umí využít
Přesunout se na začátek