Správné zahřívání motoru svědčí, v mnohých případech je ale spíš zbytečné

Různých motoristických rad existují tisíce. Mezi nejčastější se řadí ty, které se týkají správného zahřívání motoru. Připomeňme, že ideální je nezahřívat dlouho na volnoběh, ale naopak nechat běžet pár desítek vteřin a poté pomalu vyjet. A zahřívat pozvolnou jízdou v nízkých otáčkách. Ano, toto je pro motor to nejlepší, co může být. Ale je to opravdu třeba?

Jak dlouho vlastníme auto?

Daný postup se opravdu hodí pro toho, kdo si koupí auto, o kterém ví, že ho bude mít až do konce jeho životnosti. Ne několik let, ale spíše několik desítek let. Prostě dokud dané auto bude jezdit, bude ho majitel používat. Tady je jasné, že bude kladen důraz na co největší životnost auta a podobné zahřívání motoru je stoprocentně namístě. Jinak tomu může být ve chvíli, kdy už v době koupě víme, že auto půjde za pár let pryč.

Zdroj obrázku: Freepik

Během několika let se nic neprojeví

Když vedle sebe postavíme dvě auta stejného, spíše mladšího stáří, jenom těžko najdeme rozdíl v tom, kdo motor opravdu odpovědně zahříval a kdo po usednutí vyjel. Pokud dochází k pravidelné údržbě, jako jsou výměny oleje a jízda po nastartování není extrémně agresivní, bylo by opravdu velmi ojedinělé, že by se určitý rozdíl v tom, zda byl motor zahříván nebo naopak nebyl, projevil. A pokud takové auto následně prodáme dále, nemá řada lidí potřebu nějaké zahřívání řešit.

Co předchozí majitel?

A tím se dostáváme také k ojetinám. Důkladně se starat o ojeté auto není nic špatného. Ani správně zahřívat motor. Na druhou stranu ale jenom těžko zjistíme, jak se k motoru choval majitel předchozí. I když děláme vše na doporučení odborníků, mohou naše snahy z důvodu nesprávné péče předchozího majitele přijít vniveč. A ten, jelikož věděl, že auto stejně do pár let prodá, nějaké správné zahřívání rozhodně neřešil. Auto měl jako spotřební zboží, a tak se k němu také choval.

Zdroj: https://driversed.com/trending/warming-up-your-car-the-right-way-to-get-on-the-road-in-cold-weather
Správné zahřívání motoru svědčí, v mnohých případech je ale spíš zbytečné
Přesunout se na začátek