Jak vyzrát na sníh – Multi Spreader 200

Zima konečně dorazila do Čech a kromě zábavy na svazích a vbíle stopě přináší i problémy v podobě zasněžených a namrzlých cest. Nejjednodušší cestou je solení, do testu jsme dostali nový model sypače od Journeymanu.


Sypač na fotkách nevypadal nijak zvlášť velký, ale naživo je to opravdový macek. Když jsme do něj nasypali dva desetikilové pytle soli, jako by tam ani nebyly. Maximální hmotnost soli, kterou kornout pojme je 250 kg. Aby je uvezl, je podepřen bytelnou konstrukcí na velkých kolech s terénním vzorkem, které dobře zabírají i na sněhu.


Kulatá konstrukce kornoutu na sůl má zásadní výhodu – posypový materiál se nikde nezasekne a všechna sůl propadne až k rozmetači. Další výhodou je čistě mechanická funkce, nemusíte ho připojovat k baterii, stačí ho jen zapřáhnout za tažné zařízení a jet, rozmetání zařizuje rozvodovka přímo od kol. Ta se dá relativně jednoduše odpojit. Stačí vytáhnout čepy, které spojují rozvodovku s poloosami kol. Pak můžete jet jak rychle chcete třeba mezi vesnicema, jakmile chcete začít sypat, vrátíte čepy na své místo a můžete pokračovat v práci. Nesmíte na to ale zapomínat, pokud pojedete rychle se zapojeným sypačem, může se systém zadřít!


Dávkování sypače se ovládá mechanicky a to pákou s jednoduchou aetací. Ta otevírá, nebo naopak přivírá štěrbinu, kterou se sůl sype na rozmetač. To je asi jediná muška, kterou jsem za víkend používání našel. Pokud totiž potřebujete sypač vypnout, musíte zastavit a slézt ze čtyřkolky, nebo vylézt z auta.Na fotce můžete vidět míru posypu při jednotlivých stupních otevření sypače.


Jinak je ale ovládání prvotřídní, vozík drží stopu a dobře se s ním manipuluje, ať ho táhnete za velkým autem, nebo menší čtyřkolkou. Velkou výhodou zůstává snadná instalace, kdy stačí sypač jen zapojit za vozidlo, bez dalších úprav. Druhou nespornou výhodou proti konkurenci je doslova obrovský zásobník na sůl, díky kterému zvládnete s jednou náplní posypat celou vesnici a nemusíte se neustále zastavovat a dosypávat sůl.


Nakonec se zeptám trochu jako Horst Fuchs, kolik myslíte, že takový pomocník stojí? Ani 30 000, dokonce ani 20 000, ale pouhých 15 999 korun. A to je za robustně zpracovaný doplněk s dobrou funkčností velmi rozumná cena.

TECHNICKÁ SPECIFIKACE

Technické údaje

Pohon: Odpojitelný pohon sypače 1 / 2 kola

Objem zásobníku: 200 litrů

Maximální nosnost: 200 litrů nebo 250Kg

Rozmet materiálu: 2 – 5m nastavitelný čtyřmi lopatkami

Množství materiálu: Plynule nastavitelné dvěma otvory

Přípojné zařízení: ISO 50

Rozměry

Celková délka: 1790 mm

Celková šířka: 1140 mm

Celková výška: 1350 mm

Minimální světlost: 155 mm

Suchá hmotnost: 70 kg

Pneumatiky

Rozměr: 18×9,50-8

Barevné provedení

Barvy: Červená

Ostatní: Nepromokavý kryt sypaného materiálu


Autor: Matěj Oliva, Foto: Jan Altner

Jak vyzrát na sníh – Multi Spreader 200
Přesunout se na začátek