V moderních autech je aktuálně zažitým trendem to, že z interiérů mizí klasická mechanická tlačítka a ovládací funkce se soustředí do infotainmentu. Pro automobilky je to samozřejmě často lepší z hlediska jednoduchosti i nákladů. Pro řidiče je to naopak obtěžující. Přesto ale některá tlačítka v interiéru aut stále zůstávají. A když se použijí, můžou řidičům pomoci od pokuty.
Zapínáte světla?
Před několika lety by se jednalo o zcela nepochopitelnou otázku. Ve starších autech bylo běžné, že světla musel zapnout řidič. Stejně jako vypnout. Nikdo jiný by to za něj neudělal. V moderních už se o zapínání světel stará elektronika. A možností je celá řada. Je běžné, že se automaticky zapnou světla pro denní svícení. Auta také mají funkci automatického přepínání i na potkávací světla, některé vozy potom automaticky zapínají a vypínají i světla dálková. Daná otázka je proto namístě – mnoho řidičů světla vůbec neřeší.
Elektronika není stoprocentní
Ti, kteří spoléhají na elektroniku svého auta a na to, že se o svícení nemusí starat, by měli zpozornět. Je třeba vědět, že elektronika nikdy není stoprocentní. Čidla jsou sice stále modernější, ale subjektivní dojem nikdy nenahradí. Problémy mohou mít třeba v deštivém počasí nebo také během mlhy či prvního sněžení. Auto stále vnímá viditelnost jako dobrou a nechává světlomety v režimu denního svícení.
V hledáčku policie
Ve chvíli, kdy máme subjektivně pocit, že viditelnost není ideální, je vhodné nespoléhat na auto a raději ovládat světlomety ručně. Při denním svícení totiž nesvítí zadní světla. Auto se tak v dešti či mlze může stát téměř neviditelné. Nejenom že je to nebezpečné, ale pro policii je to jasný argument pro udělení pokuty. Je dobré mít na paměti, že je stále lepší a bezpečnější jezdit celou dobu s potkávacími světly než spoléhat na elektroniku a automatické přepínání z denního svícení, které je v určitých podmínkách nedostatečné.
Zdroj: https://www.bymiles.co.uk/insure/magazine/lights-camera-autumn-essential-driving-tips-for-the-coming-months/