Není nic horšího než potkat na dálnici někoho, kdo dlouhodobě okupuje levý jízdní pruh. V tu chvíli se bez ohledu na to, kolik jede, dopouští přestupku. Levý pruh na víceproudé silnici mimo obec je totiž určený výhradně k předjíždění. Po tomto manévru má řidič povinnost vrátit se do pruhu pravého. A to i když nic nejede a je na dálnici sám.
Jak je to ve městech?
Ve městech je situace trochu jiná. Tady zákon jízdu v pruzích upravuje tak, že řidič může v daném případě využít v podstatě kteréhokoliv jízdního pruhu. Bez ohledu na to, kolik má vozovka pruhů a jak hustý je provoz, se může zařadit do kteréhokoliv. Klidně může jet sám celou dobu v pruhu levém. Zákon to nijak nezakazuje a naopak uvádí, že „smí řidič motorového vozidla užívat k jízdě kteréhokoliv jízdního pruhu“.
Nejde o univerzální pravidlo
Na první pohled se může zdát, že v levém pruhu v obci lze jet zcela beztrestně. Tak tomu ale úplně není. Nejde totiž o pravidlo univerzální. Zákon dále ještě říká, že pokud by vozidla: „bránila v jízdě rychleji jedoucímu vozidlu, musí řidič jedoucí v levém krajním jízdním pruhu tento pruh co nejdříve uvolnit“.
Jak si tuto část zákona vyložit? Je to poměrně jednoduché. Pokud byste se svým vozem okupovali levý jízdní pruh a dojelo vás rychleji jedoucí vozidlo, máte dle zákona povinnost mu uvolnit cestu a uhnout do pravého. V praxi tedy levý můžete užít dle libosti, ale rychleji jedoucímu vozidlu se z něho musíte uhnout.
Jsou i výjimky
Ač to v první chvíli může vypadat, že využívat levý jízdní pruh ve městě není tak úplně optimální, jsou i výjimky. První se týká souběžné jízdy. Pokud provoz houstne, řidič nikomu cestu uvolnit nemusí a může v levém setrvat bez ohledu na rychlost okolních vozidel.
Další výjimkou je i budoucí jízdní manévr. Pokud se řidič například chystá odbočovat vlevo nebo se otáčet či má v plánu jiný manévr, kvůli kterému musí v levém pruhu setrvat, pravidlo uvolnění rychlejšímu vozidlu také neplatí.
Zdroj: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/bezpecna-jizda-v-aute/predjizdeni-zprava-podjizdeni