Poplést si dopravní značky je snadné. Od nehody je pak jen krůček

V autoškole jsme se sice učili snad všechny dopravní značky, ale v průběhu dalších let došlo k tomu, že většinu z nich jsme zapomněli. A známe jenom ty, které na silnicích vidíme pravidelně. Vlivem toho může docházet k různým zmatkům, ale i nebezpečným situacím. Nebo dokonce k přestupkům. Jaké značky se mohou plést?

Dovolené rychlosti

Značku maximální povolené rychlosti není třeba představovat, tu zná každý. Je ale i značka doporučené rychlosti. Má čtvercový tvar, modrý podklad a bílé číslo, které tuto rychlost znázorňuje. Značka nese označení IP 5. A s čím že se dá splést? Je to značka nesoucí označení C 6a. Je známá jako značka nejnižší rychlosti, kterou lze v daném úseku jet. Značka není až tolik známá a používaná. Vypadá skoro stejně jako předchozí, jenom není čtvercového, ale kulatého tvaru.

Zdroj obrázku: Freepik

Zákazy předjíždění

I tady se může člověk jednoduše zmýlit, třeba když značku zaregistruje na poslední chvíli. Základem na našich silnicích je značka B 21a. Kruh červeně lemovaný, s bílou plochou, kde je černé auto předjížděno červeným. Je ale i značka nesoucí označení B 22a. Je v podstatě stejná, jenom červené osobní auto nahrazuje nákladní. Značka tedy vyjadřuje zákaz předjíždění pro nákladní automobily. To znamená, že v osobním automobilu lze předjíždět legálně. A aby to nebylo tak jednoduché, někdy jsou značky doplněny i dodatkovou tabulkou s textem „Traktory předjíždět povoleno“.

Zóny

V tomto případě nejde úplně o to, že by si lidé značku vyloženě pletli. Poznat značku pěší a obytné zóny patrně dokáže každý. Co si ale řidiči často pletou, to jsou povinnosti. V případě pěší zóny je zakázán vjezd všech vozidel mimo těch, která jsou na značce vyznačena – často včetně času. Zároveň je v pěší zóně zákaz jízdy na kole každému, kdo je starší 9 let. Do obytné zóny auta už mohou, ale parkovat lze jenom na vyznačených parkovištích. Co mají obě zóny společné, to je přednost chodců před auty.

Zdroj: https://www.bezpecnecesty.cz/cz/autoskola/dopravni-znacky/prikazove-znacky
Poplést si dopravní značky je snadné. Od nehody je pak jen krůček
Přesunout se na začátek