Kouř z výfuku vyvolá paniku i u zkušeného řidiče. Někdy úplně zbytečně

Pravidelnou kontrolou auta a sledováním jeho jízdních projevů lze řadu problémů objevit už v zárodku. O to více je potom jednodušší řešit případnou opravu takového vozu. Co může krom jiného upozornit na problém, je dým z výfuku. Pokud ve svém zpětném zrcátku uvidíte oblak dýmu, je dobré zpozornět. Může to značit problém, ale také nemusí.

Rozlišujte barvy kouře

Když vás pohled do zpětného zrcátka znepokojí, jelikož se za vaším vozem objevuje více dýmu, než je obvyklé, je dobré vědět, co to může znamenat. Kouř z výfuku může mít různé odstíny, které značí i to, s jakou komplikací se můžete potýkat. Namodralá barva ukazuje na problém se spalováním oleje. Šedý kouř z výfuku zase naznačuje, že je palivo mnohem více obohacováno, než by bylo potřeba.

Co v takových případech dělat? Rozhodně je vhodné raději nepokračovat v jízdě a nechat auto prohlédnout v servisu. Díky tomu lze závadu podchytit ještě v začátku a samotná oprava může být nejenom jednodušší, ale i levnější.

Zdroj obrázku: Freepik

Ne vždy se musíte znepokojovat

Jsou ale i situace, kdy se nad kouřem z výfuku nemusíte až tak znepokojovat. Stačí se podívat na teploměr. Jak na teplotu motoru, tak i teplotu venku. Pokud se za vaším vozem hromadí bílý kouř, nezmatkujte. Je to běžné. Motor je studený, venku je zima a z výfuku se ven dostávají jak výfukové plyny, tak i páry. V tu chvíli se nic neděje, a jakmile se motor ohřeje, bude po problému.

Někdy se můžete setkat i s tím, že vám z výfuku vychází černý kouř. Pokud máte naftové auto a občas pořádně sešlápnete plyn, může to být doprovázeno právě lehkým oblakem černého dýmu. Samozřejmě je tento jev běžnější u starších aut a ne tolik ekologických motorů. Pokud černý kouř z výfuku nestoupá neustále, také není větší důvod se nějak výrazněji znepokojovat. Pokud však černý dým vychází z výfuku pravidelně, může to značit problém se vstřikovacím systémem a ukazovat na možný únik paliva.

Zdroj: https://www.carrsubaru.com/service/4-causes-of-smoke-from-car-exhaust-pipe
Kouř z výfuku vyvolá paniku i u zkušeného řidiče. Někdy úplně zbytečně
Přesunout se na začátek