Nejen vozy s manuálem. Mnozí jsou schopni zničit i automatickou převodovku během chvíle

Vozy s automatickou převodovkou si lidé pořizují primárně proto, že jsou pohodlné. Stačí navolit „D“ a auto se postará o vše samo. I když se může zdát, že v tu chvíli nelze nic zničit nebo poškodit a případné problémy se týkají jen manuálu, opak je pravdou. Jaké problémy se mohou objevit u vozů s automatem a jak jim někteří řidiči chodí naproti?

Nedostatečný servis

Automatická převodovka vyžaduje servis. Pod ním si není nutné představovat nic extra komplikovaného, základem je totiž jen výměna oleje. Někteří majitelé vozů s automatem však vůbec netuší, že by něco podobného měli dělat. Jiní to sice vědí, ale servisní intervaly až tak výrazně nedodržují. Výsledkem může být nedostatečné mazání a postupné zničení převodovky.

Eko režim

U vozů s automatem si lze nadefinovat i konkrétní jízdní režim. Kromě těch standardních a sportovních bývá častou volbou i eko režim. Ten sice dokáže uspořit palivo, ale dlouhodobé použití není namístě. Motor pracuje ve velmi nízkých otáčkách, což mu dlouhodobě prospívat nemusí. Proto by mělo být samozřejmostí občas absolvovat i trochu svižnější jízdu.

Zdroj obrázku: Freepik

Parkování v kopci

Chybou majitelů aut s automatickou převodovkou je i špatné parkování v kopci. Podobnou věc ale dělají i ti, kteří mají vůz s manuálem. Co je problém? Nedostatečné zajištění vozu. Ponechat volbu „P“ není na rovince až takový problém. V kopci se ale jedná o velmi špatný krok. Udržet takto těžké auto v kopci s velkým sklonem není nic jednoduchého. Aby byla tato chyba minimalizována, mají některé moderní vozy elektronickou ruční brzdu, která se po zastavení aktivuje sama.

Chybné řazení

Ano, i s automatem se „řadí“. Tedy volí se jednotlivé jízdní režimy. Ne úplně vhodné je používat během jízdy například neutrál, ač to může třeba v kopci zvýšit rychlost a snížit spotřebu. Také je třeba měnit „D“ za „R“ a naopak až ve chvíli, kdy vozidlo skutečně stojí. I to jsou metody, jak vozu prospět.

Zdroj: https://pierrepauldriving.com/avoid-these-7-mistakes-when-driving-an-automatic-transmission-car/
Nejen vozy s manuálem. Mnozí jsou schopni zničit i automatickou převodovku během chvíle
Přesunout se na začátek