Nejžádanější ojetá auta s sebou nesou řadu negativ, která kupující musí přehlédnout

Když kupujeme ojetinu, máme na výběr z opravdu bohaté škály možností. Napříč automobilkami je k dispozici obrovské množství modelů v různých řadách, s různými motorizacemi a výbavou. I když bazary a inzertní servery překypují možnostmi, řada zájemců nakonec vyhledává mezi nejpopulárnějšími stálicemi. Ty jsou však spojeny s řadou negativ. O jaká se jedná?

Cena

Ojetina, o kterou je obecně velký zájem pro určitou kvalitu, tradici a spolehlivost, nebude levná. Je třeba proto počítat s prvním negativem, kterým je vysoká cena. Mnohdy výrazně převyšuje ceny parametrově srovnatelných modelů, ale od jiných automobilek. Přesto jsou kupující ochotni danou cenu zaplatit. A prodávající by byli hloupí, pokud by snad chtěli prodávat pod cenou. Danou vyšší cenu však kupující obvykle bere jako určitou investici do něčeho, co se vyplatí a bude dlouho sloužit.

Zdroj obrázku: Freepik

Rok výroby

Největší hity v segmentu ojetin mají pověst spolehlivých aut. Právě k tomu se však váže další výrazné negativum. Pokud něco dobře slouží a stále to dobře jezdí, není důvod k výměně. Když však auto nakonec zamíří do bazaru, musí kupující počítat s negativem, kterým je stáří vozu. Nelze samozřejmě říci, že by se neprodávala mladší auta, ale to už jsme opět u vysoké ceny. Zkrátka a jednoduše, soukromé osoby se daných držáků zbavují až ve chvíli, kdy jim opravdu nedostačují.

Kilometrový nájezd

S tím, že je auto spolehlivé, a s tím, že se ho majitelé nechtějí zbavovat, souvisí ještě jedno velmi důležité negativum. Tím je pochopitelně kilometrový nájezd. Není výjimkou, že řada aut se prodává s tachometry, které ukazují několik set tisíc kilometrů. Jsou samozřejmě motory, které to vydrží, ale vzhledem ke stáří vozu už nelze vždy tvrdit, že nebude potřeba investice nebo že nehrozí případná porucha. Pokud má prodejní hit v bazaru opravdu málo najeto, šponuje to cenu až do nebeských výšin.

Zdroj: https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/092915/7-mistakes-avoid-when-buying-used-car.asp
Nejžádanější ojetá auta s sebou nesou řadu negativ, která kupující musí přehlédnout
Přesunout se na začátek