Při jízdě v dešti není nejhorší vysoká rychlost, ale nepochopitelné manévry

V zimě je to sníh, v létě je to zase déšť. Ze slunečného počasí může z ničeho nic vzniknout prudká průtrž mračen. Pokud jsme v tu chvíli na silnici, je třeba se zachovat správně a udělat vše pro to, aby nedošlo ke kolizi. Jakých úkonů a manévrů se vyvarovat, a co naopak udělat jakmile to jenom půjde?

Přizpůsobte rychlost

Může se stát, že z ničeho nic vjedeme do průtrže mračen. To není až tak nic neobvyklého, a pokud máme dostatečně kvalitní pneumatiky a na vozovce není enormní vrstva vody, dá se tato jízda zvládnout i ve vyšší rychlosti. Přesto je třeba ubrat. Nejlépe plynule, sundáním nohy z plynu a velmi pozvolným přibrzďováním. Bezhlavé dupnutí na brzdy za účelem rychlého zpomalení je nejlepší cesta, jak dostat auto do smyku. A mimo vozovku.

Držte jízdní dráhu

Aquaplaning není vždy spojený jenom s vysokou rychlostí. Je pravdou, že čím rychleji jedeme, tím více musí pneumatiky odvádět vody. Když ale máme kvalitní obutí s dostatečným vzorkem, můžeme jet bez obav rychleji než ten, jehož pneumatiky jsou na kraji životnosti. Pokud už aquaplaning nastane nebo z něho máme obavy, je vhodné držet jízdní dráhu, zbytečně prudce neuhýbat volantem, a jak je uváděno výše, pozvolna zpomalovat. Do doby, než ucítíme, že máme znovu kola v záběru.

Zdroj obrázku: Freepik

Pokračujte v jízdě

I když prší a není doslova vidět na krok, je vhodné pokračovat v jízdě. Rychlost zvolíme dle svého uvážení. Může být i hodně pomalá, ale měli bychom jet. Případné zastavení, dokonce přímo v jízdním pruhu, může být velmi nebezpečné. V tu chvíli totiž vytvoříme neočekávanou překážku, což může být životu nebezpečné.

Buďte vidět

Jakmile vjedete do prudkého deště, je třeba počítat se sníženou viditelností. V tu chvíli je třeba také rozsvítit světla. Denní svícení nebývá dostatečné, hlavně kvůli zhasnutí zadních svítidel. To platí i při používání automatických světel, jelikož ta málokdy zareagují během deště a k přepnutí dojde s velmi výraznou prodlevou, pokud vůbec.

Zdroj: https://driving-tests.org/beginner-drivers/how-to-drive-in-rain/
Při jízdě v dešti není nejhorší vysoká rychlost, ale nepochopitelné manévry
Přesunout se na začátek