Někdy může navigace cestu spíš zkomplikovat. Na vině je ale většinou sám řidič

Navigace jsou dnes zcela nezbytným pomocníkem pro cesty na místa, která neznáme. Zatímco dříve se lidé museli spolehnout jenom na autoatlasy a mapy, dnes mají nebývalý komfort. Do svých navigací si nastaví cíl cesty a o více se nemusí starat. Přesto se může stát, že jejich cesta není vždy úplně optimální. Mnozí to svádějí právě na samotnou GPS navigaci, ale problém je jinde. Ve špatném nastavení. K jakým nejčastějším chybám dochází?

Nastavení dopravních prostředků

V mnoha navigacích se dá nastavit, jakým dopravním prostředkem pojedeme. Lze si vybrat nejenom z osobního vozu, ale třeba také z jízdního kola, autobusu nebo kamionu. Toto špatné nastavení může vést k tomu, že trasa je počítána s ohledem na dopravní prostředek. Může se tak stát, že s vozem zabloudíme na cyklostezku nebo že pojedeme o mnoho delší cestou kvůli podjezdu, kam se kamiony nebo autobusy nevejdou.

Nastavení využití jednotlivých cest

Nejsou to jenom klasické silnice, které se dají využít. Základní nastavení se může týkat i placených a neplacených úseků – v naší zemi dálnic. Počítat je ale třeba i s tím, že do výpočtu trasy se může zařadit třeba využití přívozu, v zahraničí dokonce i trajektů. I to může cestování značně zkomplikovat a řidič bude veden zcela jinou trasou, než původně zamýšlel.

Zdroj obrázku: Freepik

Parametry trasy

Základní nastavení navigací je jasné. Nabízejí trasu nejkratší, s ohledem na počet ujetých kilometrů, nebo nejrychlejší, s ohledem na dobu trávenou v autě. U některých existuje i možnost výběru ekonomické cesty. Ve snaze ušetřit každý kilometr není výjimkou jízda centrem měst, skrz různá sídliště nebo obytné zóny jenom proto, že po obchvatu je trasa nepatrně delší.

Čas odjezdu a příjezdu

Mnoho navigací už umí pracovat s reálnými daty o provozu. Správné nastavení tak pomůže lépe odhadnout dobu trvání cesty. Při hledání trasy například těsně po půlnoci může výlet trvat jednu hodinu, zatímco ráno v dopravní špičce dvojnásobek. Při plánování cest je vhodné zohlednit právě datum odjezdu a příjezdu, aby čas vyčleněný na cestu víceméně odpovídal.

Zdroj: https://www.dvdgpsnav.com/blog/how-to-set-gps-path-for-aftermarket-car-gps-navigation/
Někdy může navigace cestu spíš zkomplikovat. Na vině je ale většinou sám řidič
Přesunout se na začátek