Odstraňovat zaschlý hmyz z karoserie je třeba správně. Některé rady vedou k nenávratnému poškození

S klesajícími teplotami hmyzu ubývá, což je pro motoristy dobrá zpráva. Není totiž nic horšího než dorazit do cíle cesty a zjistit, že celý předek auta, ale i čelní sklo jsou pokryté mrtvým hmyzem. Ten na autě ulpí téměř vždy a množství se zvyšuje s přibývající rychlostí. Než jezdit extrémně pomalu a vyhýbat se úsekům s možnou vyšší intenzitou hmyzu, je lepší znát správný postup, jak hmyz odstranit.

Čím dříve, tím lépe

Základní pravidlo je jednoduché – čím dříve začneme hmyz odstraňovat, tím lépe. S hmyzem na kapotě auta je to stejné jako s nádobím. Když ho umyjeme hned po jídle, stačí nám voda a hadřík. Když necháme zbytky jídla na talíři zaschnout, máme problémy. A takto je to i u hmyzu na autě.

Ideálně hned po dojezdu je vhodné začít s čištěním. Po krátkých cestách může pomoci jenom tlak vody. Po delších cestách je namístě použít speciální odstraňovače hmyzu, ale nahradit je může třeba i saponát. Postup je jednoduchý. Omýt čistou vodou, aplikovat přípravek, nechat působit a měkkým hadříkem smýt.

Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na babské rady

Kdo nechá hmyz na kapotě zaschnout delší dobu, riskuje primárně poškození laku – některý hmyz může ve svých útrobách obsahovat agresivní kyseliny. A také riskuje, že se bude s odstraněním trápit. Zde navíc není radno poslouchat různé babské rady. Sice mohou znít logicky, ale napáchat můžou velké škody.

Někdy se doporučuje například použití Coca-Coly, která sice pro své agresivní složení umí odstranit rez či usazeniny z toalety, asi ale tušíte, co by tato limonáda při delším působení udělala s lakem vašeho auta.

Podobně nežádoucí je místo měkkého hadříku používat záclony. Zní sice logicky, že jejich struktura působí jako houbička a hmyz odstraní, s ohledem na použité materiály ale může být kus záclony pro lak auta doslova jako drátěnka.

Trochu přijatelnější radou je použití WD-40. Ale pozor, i tady může agresivní složení přípravku lak poškodit. Navíc vzhledem k obsahu olejů se rozhodně nedoporučuje použít tento známý sprej na jakoukoliv skleněnou plochu.

Zdroj: https://www.invisibleglass.com/tips/the-invisible-glass-blog/2021/03/16/remove-dead-bugs-from-your-windshield
Odstraňovat zaschlý hmyz z karoserie je třeba správně. Některé rady vedou k nenávratnému poškození
Přesunout se na začátek