Všimli jste si na parkovištích, že některá auta mají zrcátka sklopená, zatímco jiná ne? Obvykle je to tak, že sklápění zrcátek mají ve výbavě novější, lepší a také dražší auta. Důvodem, proč tato výbava existuje, má být především určitá ochrana auta. Realita však ukazuje, že jde o funkci nejenom zbytečnou, ale někdy i kontraproduktivní. Proč je namístě sklápění radši deaktivovat?
Mráz jako nepřítel
Auto se sklopenými zrcátky budí dojem určitého luxusu, jelikož tuto funkci u nejobyčejnějších aut prostě nenajdeme. Málokdo si ale uvědomí, že se sklápěním zrcátek mohou přijít i problémy. Stačí déšť přes den, trocha zatečené vody a následně mrazivé počasí. Led způsobí, že se celý mechanismus „zadře“ a zrcátka se nevyklopí zpět. V tu chvíli jsou velmi namáhány motorky zrcátek a další součásti. A majiteli takového auta nakonec nezbude než zrcátka stejně vyklopit silou – ručně.
Chrání auto
Zrcátka, která se nesklápí, svým způsobem ochraňují i samotné auto. Tedy jeho karoserii. Pokud neohleduplný druhý řidič při otevírání dveří prudce zavadí o zrcátko, je to sice problém, ale odřený lak na této malé části není z hlediska opravy nic až tak nákladného. To se ale nedá říct o samotných dveřích, do kterých by neohleduplný řidič vlivem sklopeného zrcátka vrazil. Když už máte smůlu na někoho, kdo špatně parkuje, je stále lepší, když to odnese zrcátko než bok vozu.
Poškození dalšího auta
Jsou místa, kde je to s parkováním opravdu velmi špatné. Není tak výjimkou, že se k sobě auta doslova nalepí – na spolujezdcovu stranu. Někdy je zde opravdu jen několik centimetrů. A majitel vozu se sklopeným zrcátkem riskuje problém. Odemčením auta se jeho zrcátka začnou vyklápět a hrozí, že zavadí o zrcátko nebo jinou část vedlejšího auta. Dojde k poškození, kterému se šlo vyhnout tím, že by se zrcátka vůbec nesklápěla a auto by tím svou šířku nijak nezmenšilo.
Zdroj: https://driving.ca/auto-news/news/how-it-works-mirrors