Vyprostit zapadlé auto zvládne každý řidič sám. A nemusí přitom ani vylézat z vozu

Není nic horšího, než když s autem zapadneme. Pokud jsme se rozhodli absolvovat náročný terén kvůli zážitku z jízdy, může to často znamenat, že se bez cizí pomoci neobejdeme. Když ale zapadneme třeba cestou k chatě, na polní cestě, ještě to nemusí znamenat pohromu. Trocha bláta, měkkého podloží nebo závěj ještě nemusí znamenat volat pomoc. Základem je vědět, co v takovém případě dělat.

Hlavně nezmatkujte

Důležité je uvědomit si, co se stalo. A nezmatkovat. Jakékoliv zmatky a nelogické chování mohou situaci ještě zhoršit. U čtyřkolky by mělo být základem aktivovat uzávěrku diferenciálu, šlápnout na plyn a auto by se mělo z problémů samo celkem jednoduše dostat.

Jiné je to ale u aut s pohonem předních nebo zadních kol. Tam na pomoc zbývajících dvou zkrátka spoléhat nemůžeme. Sešlápnout v tuto chvíli naplno plyn může být kontraproduktivní. Auto se může ještě víc zahrabat a svépomocí už si nepomůžeme. Proto nezmatkujme.

Zdroj obrázku: Freepik

Práce s plynem a se spojkou

V řadě případů není vůbec nutné vystupovat z vozidla. Základem vyjetí je správná práce s plynovým a se spojkovým pedálem. Zde mají velké plus zkušenější řidiči, kteří své auto velmi dobře znají a vědí, jak s ním pracovat. Cílem je s oběma pedály správně manipulovat, dát autu v jednu chvíli dostatek výkonu a v druhé zase žádný.

Auto rozhoupejte

V případě mírnějšího zapadnutí je namístě zkusit auto takzvaně rozhoupat. Zařadit jedničku, pouštět spojku a přidat plyn, aby se auto lehce pohnulo dopředu. V tu chvíli je třeba sešlápnout spojku a nechat auto, ať se začne vracet zpět. Když je takzvaně na vrcholu daného pohybu, znovu přichází na řadu pouštění spojky a sešlápnutí plynu. A poté opět spojka a nechat auto zhoupnout se na druhou stranu.

Po několikátém správně provedeném zhoupnutí už může mít auto takovou energii, že už stačí pouze dát mu dostatek výkonu k tomu, aby se z problémů samo dostalo. Pomůže mu jeho získaný pohyb, váha a točící se kola. A nebylo třeba ani vylézt z auta.

Zdroj: https://offroadingpro.com/car-stuck-in-mud/
Vyprostit zapadlé auto zvládne každý řidič sám. A nemusí přitom ani vylézat z vozu
Přesunout se na začátek