Podzimní počasí s sebou nese rizika, se kterými ne všichni řidiči počítají

S nástupem podzimu by měl být každý řidič na pozoru a myslet na to, co na silnici může nastat. Asi každý ví, že během podzimu jsou časté například mlhy, které logicky snižují viditelnost. Stejně jako přízemní mrazíky, které se mohou podepsat na přilnavosti pneumatiky k vozovce. Jsou ale i rizika, o kterých mnozí téměř nemají ponětí, a poté mohou být na silnici nepříjemně překvapeni. Na co přesně si dávat pozor?

Listí

Barevné listí na stromech a trávníky pokryté tím, co spadlo. To může být krásná podívaná. Horší to ale je, když se spadané listí nachází na vozovce. Při průjezdu listnatými porosty to není nic výjimečného. V takovém případě je nutné být na pozoru, protože mokré listí na vozovce je nesmírně kluzké. Nepřizpůsobení rychlosti může vést dokonce i k nehodě, jelikož auto se může na tomto povrchu stát doslova neovladatelným.

Zdroj obrázku: Freepik

Vítr

Když jdou děti pouštět draka, je vítr velmi žádaný. Pro motoristy se ale může stát noční můrou. Na podzim nejsou silné poryvy větru ničím náhodným. Jsou celkem časté a pravidelné a nejvíce mohou motoristy potrápit, když je nečekají. Typickou situací je předjetí kamionu nebo ukončení různých protihlukových stěn, které lemují silnici. V tu chvíli se může vítr plnou silou opřít do auta, což nezkušené řidiče zaskočí a v krizové chvíli mohou klidně trhnout volantem až tak, že jejich auto půjde do smyku.

Voda

Podzimní pošmourné počasí je plné dešťů, což je opět něco, co může motoristy vytrestat. Déšť namočí listí na vozovce a ta se stane výrazně kluzká. Dalším rizikem může být vznik aquaplaningu, ke kterému dojde tam, kde je na silnici souvislá vrstva vody. Rizikem ale může být i něco tak běžného, jako je kaluž. Nikdo neví, co se nachází pod hladinou, a případná velká díra může způsobit dokonce i poškození vozu. I tady je proto třeba myslet na zvýšenou opatrnost.

Zdroj: https://www.allstate.com/tr/car-insurance/driving-safely-in-autumn.aspx
Podzimní počasí s sebou nese rizika, se kterými ne všichni řidiči počítají
Přesunout se na začátek