Řidičák skupiny B dovoluje řídit nejen osobní auto. Ovšem za určitých podmínek

Když se mluví o řidičském průkazu, většina lidí si představí klasiku, a to řidičské oprávnění skupiny B. Pro většinu lidí se jedná o řidičák na osobní automobil. A nic jiného během svého života ani neřídí. Málokdo ale tuší, jak je řidičská skupina B rozmanitá a kolik motorových vozidel je možné legálně řídit bez rizika postihu. Na druhou stranu u některých jsou dány podmínky a hlavně vždy jsou nutné určité zkušenosti a znalosti.

Osobní automobil

Řidičské oprávnění skupiny B je primárně určené těm, kteří chtějí řídit osobní automobil. Definice je v tomto případě striktně daná a je nutné počítat s tím, že hmotnost daného vozu nesmí překročit 3,5 tuny. V segmentu běžných aut však jde o zcela bez problémů splnitelnou podmínku. S béčkem ale mámo povoleno také připojit přívěsný vozík do celkové hmotnosti 750 kilogramů nebo máme možnost řídit soupravu, která však na své celkové hmotnosti nepřesáhne 3 500 kilogramů. V praxi to znamená možnost tahání i těžších přívěsů, ale vždy s ohledem na to, aby jeho váha plus váha vozu nepřesáhly 3,5 tuny.

Zdroj obrázku: Freepik

Motocykl

S řidičákem skupiny B lze také zcela legálně nasednout i na motorku. Opět je však třeba počítat s několika podmínkami a hlavně mít určité zkušenosti. Motorka je přece jenom něco jiného než auto a začátečník by měl absolvovat minimálně kondiční jízdy, aby si jízdu na motorce osvojil. Potom může s béčkem řídit motocykl do celkového výkonu 11 kW a objemu 125 ccm. Zároveň se musí jednat o motocykl výhradně s automatickou převodovkou. Lze tedy legálně řídit i dopravní prostředky stejné jako držitelé oprávnění AM, A1 a také A, ale za předpokladu, že jsou tříkolová a řidiči je více než 21 let.

Traktor

Samotný řidičák na traktor si lze udělat už od 17 let a získat tak oprávnění skupiny T. Kdo však nechce tuto samostatnou skupinu, může počkat do svých 18 let a absolvovat kurz pro získání řidičského oprávnění skupiny B. S tou lze řídit také traktory, ale za podmínky, že jejich hmotnost nepřesáhne 3,5 tuny.

Zdroj: https://www.autoklub.cz/wp-content/uploads/2018/11/ts-p-sk-b-2014-opraven.pdf
Řidičák skupiny B dovoluje řídit nejen osobní auto. Ovšem za určitých podmínek
Přesunout se na začátek