Při nastavování zpětných zrcátek se mnozí drží zažitých mýtů. To nejdůležitější pak vůbec nevidí

Správně nastavená zpětná zrcátka jsou základem bezpečné jízdy. Málokterý řidič jim ale věnuje tolik pozornosti. Přitom základem je vidět nejenom dopředu, ale také dozadu, stejně jako do stran auta. Někteří řidiči za volantem vidí méně, než by mohli. Důvodem jsou zažité mýty, které se k nastavování zrcátek vážou.

Nasednout a nastavit zrcátka

Řada řidičů žije v omylu, že úplně to první, co musí po nasednutí do auta udělat, je potřeba nastavit si zpětná zrcátka. Někteří to skutečně udělají. A až potom si začnou štelovat sedačku. Tedy opěradlo i umístění sedáku. A úplně zapomenou, že změnou polohy na sedačce došlo k tomu, že v zrcátcích už nevidí tak ideálně, jako tomu bylo předtím. V tu chvíli musí celý proces nastavení zrcátek opakovat nebo bez povšimnutí vyjedou a až po chvíli zjistí, že mají problém.

Zdroj obrázku: Freepik

Vidět své auto

Mnoho řidičů nastavuje svá zrcátka tak, že velkou část odrazové plochy zabírá samotná boční karoserie auta. Je sice pravdou, že je vhodné vidět, co se děje těsně u vozu, třeba na parkovištích. Ale takových situací je minimum. V běžném provozu je lepší mít rozhled na co největší plochu kolem auta. Minimalizuje se tak riziko takzvaných mrtvých úhlů, třeba při předjíždění nebo při změně jízdního pruhu. Při dobře nastaveném zrcátku je vidět podstatně více.

Usnadnění parkování

Někteří řidiči nastavují zrcátka s takovým sklonem, aby viděli oblast svých pneumatik. To jim usnadní parkování, hlavně pokud jsou blízko obrubníku nebo chtějí vědět, zda jsou mezi čárami. V běžném provozu ale dojde k tomu, že vlivem takto nastavených zrcátek vidí opravdu jenom kousek za své auto, klidně pouze pár metrů. Proto je to špatně. Při parkování není problém si zrcátka krátkodobě sklopit, a dokonce jsou i vozy, které to při parkování dělají automaticky. Nebo disponují senzory a kamerami, které to ještě více usnadní.

Zdroj: https://driving-tests.org/beginner-drivers/mirrors-how-to-adjust/
Při nastavování zpětných zrcátek se mnozí drží zažitých mýtů. To nejdůležitější pak vůbec nevidí
Přesunout se na začátek