Povinnou výbavou můžeme označit souhrn věcí, které bychom měli mít ve svém voze. Tato výbava, kterou může kontrolovat i hlídka, se mezi různými státy liší. A i když někdy nadáváme na to, že v České republice musíme vozit zbytečnosti, tak jsou země, které jsou na tom o poznání hůře. Tam se často vyžadují zcela nesmyslné věci.
Povinné klíny
Ano, jsou země, kde je součástí povinné výbavy také klín. Dokonce hned dva, kterými se zabezpečí vozidlo v případě, že s ním parkujete v kopci. Tou zemí, ve které je nutné na tuto součást výbavy myslet, je Estonsko.
Správně umístěná navigace
GPS navigace sice není povinnou součástí výbavy, ale některé země mluví do toho, kde může být umístěna. U některých řidičů je to možná dobře. Například na Slovensku platí, že dané zařízení nesmí být umístěno v zorném poli řidiče. V Lucembursku je dokonce nařízeno, že musí být v levém dolním rohu čelního skla.
Povinné nízkoemisní nálepky
Pokud při svých cestách plánujete navštívit i nějaká zahraniční města, je dobré vědět, zda do nich vůbec můžete. Často jsou, a to nejenom v širším centru, vyžadovány nízkoemisní plakety. Příkladem takových zemí je třeba Německo nebo Francie.
Zakázané kamery
Země stanovují nejenom to, co ve vozech musíte mít, ale i to, co v nich mít nesmíte. Příkladem jsou třeba záznamové kamery, které v mnoha sporných situacích pomohou odhalit viníka nehody. V Rakousku nebo například také v Portugalsku je však namístě danou kameru z čelního skla raději sundat.
Nutné druhé brýle
Řidiči, kteří musí mít brýle nebo používají kontaktní čočky, musí mít ve voze při ruce ještě jedny rezervní. Tato povinnost platí v jedné z oblíbených destinací pro dovolenou, kterou je Španělsko. I tady je proto dobré dbát na povinnosti a vyhýbat se problémům.
Zakázané antiradary
Jsou země, kde je používání antiradarů zapovězeno. Pokud přístroje používáte, je vhodné je raději demontovat a schovat. A to v případě, že máte namířeno třeba do Švýcarska nebo například na dovolenou do Portugalska.