Vozy s automatickou převodovkou mají tu výhodu, že v nich řidič v podstatě nemá možnost řadit špatně. O vše se stará elektronika a nastavení systému, s ohledem například na jízdní režimy, intenzitu šlapání na brzdový pedál nebo terén. Jinak je tomu ale u manuálu, kde mnoho řidičů neustále opakuje známé chyby, kterými zbytečně poškozují své auto.
Správné otáčky
Ani málo, ani hodně. To je základní pravidlo pro každého řidiče, který hledá odpověď na otázku, v jakých otáčkách je nejlepší řadit. Je chybou motor zbytečně podtáčet, stejně jako mu příliš nesvědčí dlouhodobé vytáčení až k červeným číslům. Kdo jede primárně na spotřebu, měl by řadit v nižších otáčkách. Kdo chce výkon, měl by auto trochu vytočit. Modernější vozy dnes práci řidičům usnadní i tím, že na přístrojové desce zobrazí, že je na přeřazení ideální chvíle.
Použití spojky
Patrně není nikdo, kdo by při řazení zapomněl sešlápnout spojku. Jsou ale lidé, co to dělají až příliš laxně. Spojkový pedál nelze nohou jenom polechtat, je třeba ho sešlápnout důsledně a dostatečně. Pozor však také na opačný problém – nadměrné a dlouhodobé stání na spojce. Třeba na semaforech, na stopce nebo před železničním přejezdem. Může tím dojít k poškození spojkového ložiska, ale i dalších komponent. Spojku je proto nutné sešlapávat pořádně a jen ve chvíli, kdy přeřazujeme rychlost.
Vhodný rychlostní stupeň
Jsou řidiči, kteří například při jízdě z kopce vyřadí na neutrál a pozvolna doplachtí. V tu chvíli ale musí opět zařadit správný rychlostní stupeň. A tady je důležité trochu přemýšlet. Nižší zařazená rychlost okamžitě vystřelí otáčky motoru do červených čísel. Vysoký rychlostní stupeň může zase motor podtáčet. Proto je namístě mít buď jasno, v jakých rychlostech je který rychlostní stupeň nejlepší, nebo raději na neutrál vůbec nevyřazovat. To dokonce prospěje spotřebě.
Zdroj: https://www.rac.co.uk/drive/advice/driving-advice/7-things-you-should-never-do-in-a-manual-car/