S jarem přicházejí klasické problémy řidičů. Při zavinění nehody mnozí argumentují platnými zákony

Jarní cestování autem má své výhody i nevýhody. S tím je třeba počítat a přizpůsobit se tomu, že vše může být nevyzpytatelné. Přes den mohou teploty stoupat až nad deset stupňů Celsia, zatímco v noci klesají i pod bod mrazu. V tu chvíli má řada řidičů velké dilema. Je už čas na přezutí zimních pneumatik, nebo není?

Zimní pneumatiky nejsou striktně povinné

Zákon stanovuje termín, kdy by měly být zimní pneumatiky obuté na autě, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo se toto dá očekávat. Když se něco podobného neděje, lze i v zimním období jet na letních pneu. Kdo jezdí pravidelně, ten zimní pneumatiky obvykle má, jelikož nemůže čekat na to, až sníh roztaje. Kdo používá auto nárazově a může se přizpůsobit počasí, ten může přečkat zimu na letních.

Horské oblasti versus nížiny

Při volbě pneumatik je třeba brát v potaz i to, kde bydlíme nebo kam se chystáme. V nížinách není nic výjimečného, že jsou teploty dlouhodobě nad nulou ve dne i v noci. Naopak v horských oblastech tomu může být jinak. Stačí vyrazit pár stovek výškových metrů výše a mnozí jsou překvapeni tím, kolik sněhu kolem sebe vidí nebo že teploty klesají pod nulu.

Zdroj obrázku: Freepik

Led na vozovce jako důvod mnoha nehod

V horských oblastech tak vznikají časté, nepříjemné situace. Během dne dochází k tání sněhu, který se mění na vodu, jež teče po vozovce. V noci může tato voda namrzat a silnice se stává obtížně sjízdnou. A právě v tu chvíli hrozí zvýšené riziko nehody. Často k tomu přispějí i letní pneumatiky, které nemají v chladu takové vlastnosti jako zimní. Argument bourajících řidičů je však jasný a zcela logický. Zákon v tomto období už zimní pneumatiky nenařizuje a ani značka Zimní výbava v dané lokalitě nemusí být. Řidič jasně argumentuje zákonem, i když před cestou na hory je vhodnější použít raději rozum a zohlednit, jaké pneu budou lepší.

Zdroj: https://www.bimmerfest.com/threads/going-skiing-with-summer-tires.890032/
S jarem přicházejí klasické problémy řidičů. Při zavinění nehody mnozí argumentují platnými zákony
Přesunout se na začátek