Silná bouře za jízdy dokáže řidiče překvapit, hlavní je zůstat v klidu

Většina řidičů vnímá léto jako vůbec nejvhodnější období k dlouhým cestám i projížďkám z čisté radosti z jízdy. Jako jediné nebezpečí pak vnímají ostatní účastníky silničního provozu, nejčastěji sváteční řidiče, kteří se v létě vydávají na dlouhé cesty na dovolenou k moři, nebo motorkáře. Někteří z nich se totiž baví nebezpečnou jízdou na hranici svých možností, která může být smrtelně nebezpečná nejen jim samotným, ale i ostatním řidičům.

Nebezpečné počasí

I v létě si s vámi však může ošklivě zahrát příroda. Tím máme na mysli přívalové deště a bouřky s krupobitím, které se mohou objevit zdánlivě z ničeho nic. Meteorologové sice na jejich příchod obvykle předem upozorňují, ale jen málokdo sleduje před cestou podrobnou předpověď počasí, zejména když ho čeká delší trasa přes území více států či regionů.

Zdroj obrázku: Pixabay

I když se prudké bouřky či deště mohou opravdu objevit téměř z ničeho nic, zejména pokud jedete v horách nebo jiných velmi členitých oblastech, většinou vám dají několik desítek minut na přípravu. Alespoň v podmínkách typických pro střední Evropu, například uprostřed Pyrenejí je situace trošku jiná, tam však čeští řidiči příliš často nejezdí.

Zastavte jen na bezpečném místě

Pokud vás skutečně přepadne bouřka s přívalovým deštěm, který svou intenzitou připomíná sprchu, pravděpodobně neuvidíte ani pár metrů před sebe. Přesto není nejlepším řešením zastavit na místě, tedy uprostřed silnice. Mohlo by se stát, že do vás nabourá některý z řidičů za vámi jedoucích aut. Zastavit byste měli jen na bezpečném místě, jako jsou parkoviště či odpočivadla.

Zdroj obrázku: Pixabay

Odborníci řidičům radí, aby v takovém případě nepropadali panice a zapnuli všechna světla, která jejich auto má. Nebojte se zapnout i výstražné blinkry, viditelnost vašeho auta je v takových případech skutečně zásadní. S autem pak pokračujte v pomalé jízdě až k nejbližšímu bezpečnému parkovišti, kde můžete nečas přečkat.

Zdroj: https://ama.ab.ca/articles/drive-thunderstorm
Silná bouře za jízdy dokáže řidiče překvapit, hlavní je zůstat v klidu
Přesunout se na začátek