Výměna pneumatiky pomocí heveru je jednoduchý úkon. Pokud ovšem neselže samotný zvedák

Výměna pneumatiky je úkon, který by měl zvládnout každý motorista. Je pravdou, že dnes už není náhradní kolo nezbytnou výbavou a defekt se dá řešit použitím opravné sady nebo zavoláním asistence. Je ale stále mnoho lidí, kteří případný defekt vyřeší klasicky po staru. Tedy s využitím heveru. Tady ale může nastat problém.

Málokdo dodržuje základní postupy

Vyměnit kolo není nic složitého. Stačí pomocí heveru auto zvednout, povolit šrouby, provést výměnu, šrouby utáhnout a auto spustit zpět na kola. Základem je dodržet klíčové bezpečnostní postupy. Auto by mělo být zabezpečeno proti rozjetí, výměna by měla probíhat na pevném rovném povrchu a po zvednutí auta je základem nelézt pod něj a raději ho dále zabezpečit, pokud by hrozil jeho pád.

Riziko je také v heveru

I když dojde k tomu, že dodržíme všechny bezpečností pokyny a povinnosti, může dojít k jinému problému. K selhání heveru. Je třeba mít na paměti, že tento prvek, který je poměrně levný a konstrukčně jednoduchý, musí unést velkou váhu. Pokud je jakkoliv nekvalitní, může to být problém, který ohrozí naše zdraví, a klidně i život.

Zdroj obrázku: Freepik

Úřad varuje

Poznat na první pohled problémový hever moc nejde. Naštěstí tu jsou úřady, které dokážou pomoci a odhalí problémové výrobky. Česká obchodní inspekce v minulém měsíci zjistila, že se na trhu prodává automobilový ruční nůžkový zvedák Compass ST-‍105. Ačkoliv na první pohled vypadá jako slušný pomocník při výměně kola, ČOI na něj upozorňuje. Vlivem nedostatečné konstrukční pevnosti hrozí jeho deformace a následné zřícení vozidla.

Kontrola je namístě

ČOI samozřejmě nařídila zákaz distribuce a stažení z trhu. Koupit ho v tuto chvíli tedy patrně nebude možné. Přesto ho může mít někdo doma a netuší, jaké riziko na něj následně číhá, například při výměně na letní pneu, která se nezadržitelně blíží. Řadu řidičů může čekat velmi nemilé překvapení.

Zdroj: https://www.coi.cz/coi-zakazala-nebezpecny-zvedak-na-automobily/
Výměna pneumatiky pomocí heveru je jednoduchý úkon. Pokud ovšem neselže samotný zvedák
Přesunout se na začátek