Za popularitou vozů SUV se skrývá řada mýtů. Pro málokoho jsou nakonec ideální volbou

S vozy SUV se doslova roztrhl pytel. V portfoliu automobilek jasně dominují a na silnicích jich je také k vidění stále více. Paradoxní je, že mnoho lidí si je koupí hlavně kvůli mýtům, které kolem nich kolují. Málokdo si ale ověří, kde je pravda a jak to s vozy SUV reálně je. Faktem je, že jejich popularita je až nepochopitelná. Co si o nich kupující často myslí?

Ideální do terénu

Zkratka SUV vznikla ze slov sport utility vehicle. Jde tedy o kombinaci sportovně-‍užitkového vozidla. V praxi pochopitelně něco takového jenom těžko funguje. Přesto si lidé myslí, že s takovým vozem bez mrknutí oka zvládnou i náročnější terén. V případě pohonu pouze přední nápravy, což je u SUV zcela běžná věc, dojde ke zdolání terénu jen velmi těžko. V případě čtyřkolek už to půjde o trochu lépe, ale žádné zázraky čekat nelze a srovnání s off-roady není namístě.

Prostor pro rodinu

Na první pohled vozy SUV působí vcelku robustním, velkým dojmem. Po otevření dveří a následně potom zavazadlového prostoru to už taková hitparáda není. Pokud SUVéčka srovnáme s vozy combi, mnohdy dokonce vítězí právě kombíky. Jak z hlediska velikosti zavazadlového prostoru, tak i komfortu pro cestující. Opticky velký vůz totiž není synonymem pro dostatek prostoru uvnitř.

Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečnost

Jde o velké vozy, a tak působí bezpečným dojmem. Částečně je to samozřejmě pravda a v případě kolize se „slabším soupeřem“, jako je třeba malé městské auto, nabídnou pro svou posádku jistotu bezpečí. Kolizí ale může být celá řada, a tak vždy záleží více na konstrukci auta, deformačních zónách a typu nárazu než na velikosti. Obecně se nedá říci, že by SUVéčka byla o tolik bezpečnější než jiné druhy vozů.

Jízdní vlastnosti

Vyšší posed může zdánlivě přinášet výhodu lepšího výhledu, ale i to je známý mýtus. Z velkého auta velmi hůře zpozorujete, co se děje v jeho bezprostřední blízkosti. Také nezapomínejme na rizika spojená s ostřejší jízdou, kdy se auto může i rozhoupat a v tu chvíli hrozí nemalé problémy.

Zdroj: https://www.carkeys.co.uk/guides/three-myths-about-suvs-debunked
Za popularitou vozů SUV se skrývá řada mýtů. Pro málokoho jsou nakonec ideální volbou
Přesunout se na začátek