Zahřívání auta po ránu může skončit pokutou. Dá se jí ale vyhnout jednoduchým způsobem

Při ranním zahřívání auta se řidič ještě předtím, než vyjede, může dopustit přestupku. Obvykle daný člověk ani netuší, že něco dělá špatně, jelikož má danou věc zažitou. A dělá ji roky. Přitom je to špatně a každý podzimní, zimní a jarní chladný den se vystavuje riziku, že bude o pár stovek i pár tisíc chudší.

Děláme to každý den

Většina lidí je zvyklá v době, kdy se začnou objevovat první mrazy, přijít ke svému autu, nasednout a nastartovat. A teprve poté vezmou škrabku a snaží se oškrábat námrazu. Během několika minut se motor lehce zahřeje, uvnitř začne být tepleji a řidič či řidička mohou nasednout a vydat se na cestu.

Toto zahřívání motoru však není za všech okolností správné. V první řadě je lepší, když se motor zahřeje pozvolnou jízdou, než aby běžel na volnoběh. A dále je třeba říci, že tato metoda není úplně legální. Zákon totiž říká, že „řidič nesmí obtěžovat ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích ani jiné osoby zejména nadměrným hlukem, znečišťováním ovzduší…“. A běžící motor je nejenom hlučný, ale také znečišťuje ovzduší.

Zdroj obrázku: Freepik

Policie může konat

Zákon je jedna věc a praxe je věc druhá. Ačkoliv zákon umožňuje trestat toho, kdo zahřívá motor tímto způsobem, až tak časté to není. Pokud by přece jenom chtěla policie konat, má možnost uložit pokutu až 2 500 korun českých. To není zrovna málo za takovou řekněme banalitu a běžnou věc.

Jak se vyhnout pokutě?

A jak se pokutě vyhnout? Nabízí se možnost nezahřívat motor tímto způsobem. Tedy nejprve oškrabat skla, poté nastartovat a hned vyjet. To ale málokdo chce realizovat. A tak v úvahu připadá věc druhá. Není totiž příliš běžné, že by policie v tomto dělala namátkové kontroly. Když už by přijela, tak na udání. Rada je tedy jednoduchá – neupozorňujte na sebe. Pokud při ranním zahřívání motoru vzbudíte celou ulici hlučným motorem, rádiem na plné pecky a také celé okolí začoudíte zplodinami, věřte, že dříve nebo později vás někdo udá. Dejte si proto auto do pořádku, buďte nenápadní a nic se vám patrně nestane.

Zdroj: https://www.express.co.uk/life-style/cars/1379751/driving-law-fine-car-engine-idling-warm-up-damage
Zahřívání auta po ránu může skončit pokutou. Dá se jí ale vyhnout jednoduchým způsobem
Přesunout se na začátek